Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Wiele osób marzy o posiadaniu konia lub możliwości sprawowania opieki na tym zwierzęciem. Nie każdy wie jednakże, jak prawidłowo czyścić konia i wykonywać konieczne czynności pielęgnacyjne. Nie są to tylko kwestie zagwarantowania zwierzęciu odpowiedniej higieny, lecz również cenny czas na zbudowanie wzajemnego zaufania. Chociaż właściwa pielęgnacja konia kojarzy się ze skomplikowanymi zabiegami, posiadając odpowiednią wiedzę oraz akcesoria, można uporać się z tym zadaniem szybko i sprawnie. Najlepiej czyścić konia przed treningiem, lecz również po jego skończeniu warto wykonać kilka czynności pielęgnacyjnych.
Aby zagwarantować zwierzęciu komfort fizyczny i psychiczny, niezbędne jest zapewnienie mu pielęgnacji. Podczas czyszczenia kontrolujemy również stan jego zdrowia sprawdzając czy nie ma żadnych skaleczeń ani zranień. Na pytania, jak czyścić konia, znaleźć można szereg odpowiedzi i porad, które ułatwią wykonywanie tych czynności. Przed treningiem zaleca się wytrzeć konia i usunąć wszelkie zabrudzenia. Następnie za pomocą specjalnej szczotki czesze się zwierzę. Właściciele często zastanawiają się, jakie szczotki dla konia są odpowiednie. Do pielęgnacji zwierzęcia nadadzą się: kopystki, zgrzebło oraz różnego rodzaju szczotki zarówno te z twardym włosiem (do czyszczenia sierści gdy nie jest wymagane użycie zgrzebła, do czyszczenia kopyt z piasku,), jak i z miękkim (do zbierania kurzu, luźnych włosów oraz nadawania połysku). Za pomocą twardych szczotek dobrze jest wykonywać ruchy pod włos, co pozwoli usunąć resztki błota spod sierści. Czyszczenie konia zawsze zaczynamy od jego lewej strony. Czyścimy od góry do dołu i od głowy w kierunku ogona tzw. ruchem posuwisto-zwrotnym. Tylko umięśnione partie możemy czyścić ruchem okrężnym. Podczas szczotkowania konia warto obejrzeć go w okolicy miejsc, na które zakłada się siodło, czy nie spowodowało ono otarć, a także te okolice rozmasować. Istotne jest również rozczesanie grzywy oraz ogona zwierzęcia. Powinno się robić to delikatnie, aby nie wyrwać włosów, które wolno odrastają. Początkowo pasma można rozdzielać palcami. Następnie użyć specjalnej szczotki do grzywy i ogona lub grzebienia. Aby posiadały one połysk, można zaopatrzyć się w dostępne na rynku odżywki do pielęgnacji końskiego włosia. Podczas pielęgnacji konia nie zapomnijmy o czyszczeniu kopyt zarówno przed jaki po jeździe Idealna będzie do tego kopystka. Więcej o pielęgnacji kopyt przeczytasz tutaj.. https://patatajek.pl/content/16-jak-prawidlowo-dbac-o-kopyta-konia
Przy użyciu miękkiej szczotki do łba czyścimy końską głowę. Oczy, chrapy i wargi czyścimy wilgotną gąbką lub specjalnymi chusteczkami np. Chusteczki nawilżane do oczu i chrap Black Horse
Niektóre czynności pielęgnacyjne powinno się wykonywać codziennie, inne w zależności od potrzeby, zazwyczaj raz na kilka tygodni. Do takich zalicza się na przykład kąpanie i strzyżenie konia. Chociaż końskie kopyta zaleca się oczyszczać po każdym treningu, usuwając z nich wszelkie obce elementy, jak kamienie lub patyki, które mogły wbić się tam podczas jazdy, to włosie nie wymaga tak regularnego mycia. Gdy chce się jednakże umyć konia, warto użyć jedynie wody, ograniczając środki czyszczące do minimum. Ich stosowanie nie powinno być częstsze niż 1−2 razy w ciągu miesiąca. Nie można też zapominać o dokładnym spłukaniu szamponu z sierści. Nie tylko kluczowe jest to, jak myć konia, lecz również, kiedy zająć się tym pielęgnacyjnym zabiegiem. Nie powinno się wykonywać go bezpośrednio po treningu, gdyż u rozgrzanego zwierzęcia kontakt z wodą może spowodować szok. Po myciu zaleca się wyprowadzić konia na słońce. Najlepszy czas na jego kąpanie to okres między kwietniem a październikiem.
Aby koń był zdrowy oraz zadbany, a także, by zbudować z nim więź opartą na zaufaniu, bardzo ważna jest jego pielęgnacja. Zanim jednakże przystąpi się do powiązanych z nią czynności, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak czyścić konia.