Informacja

Producenci

Strój do jazdy konnej powinien spełniać dwie podstawowe funkcje: zapewniać ochronę przed otarciami oraz urazami w razie upadku, a także umożliwiać swobodne poruszanie się i wykonywanie pełnego zakresu ruchów. Połączenie tych dwóch właściwości nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto zaopatrzyć się w kompletny, profesjonalny strój jeździecki ze specjalistycznego sklepu. Wybrane w ten sposób produkty dają gwarancję spełnienia wszystkich wymogów dla odzieży do wykonywania tego rodzaju sportu.

​Ubranie do jazdy konnej – jak wybrać odpowiednie?

Strój jeździecki może różnić się niektórymi elementami w zależności od stopnia zaawansowania jeźdźca. Każda osoba zastanawiająca się, jak ubrać się na jazdę konną, powinna wziąć jednak pod uwagę kilka najważniejszych aspektów:
    • bezpieczeństwo – jeździectwo jest sportem, w którym nawet najlepszym zdarzają się upadki, z tego względu kwestię tę należy postawić na pierwszym miejscu i zaopatrzyć się w ochraniający głowę kask jeździecki, czyli toczek, zabezpieczającą plecy kamizelkę oraz ochraniacze na łydki, czyli tzw. czapsy;
    • mobilność – możliwość wykonywania pełnego zakresu ruchów w stroju do jazdy konnej również jest bardzo ważna i wpływa na technikę, dlatego też ubrania jeździeckie powinny być wykonane z elastycznych materiałów;
    • komfort – niektóre części ciała w czasie jazdy mają stały kontakt z akcesoriami, jak np. ręce z wodzami, bądź ocierają się o ciało konia, warto więc zaopatrzyć się w bezszwowe spodnie i rękawiczki jeździeckie.

Bryczesy jeździeckie – jakie powinny być spodnie na jazdę konną?

Bryczesy jeździeckie to spodnie zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach jeżdżących konno. Wykonuje się je z elastycznych i jednocześnie oddychających materiałów, zapewniających długotrwały komfort w czasie uprawiania sportu. Główną cechą charakterystyczną tego elementu stroju do jazdy konnej jest brak szwów. Ich obecność mogłaby bowiem spowodować powstanie nieprzyjemnych otarć po wewnętrznej stronie ud. Dlatego też bryczesy jeździeckie posiadają dodatkową wstawkę materiału w tych okolicach, tzw. lej, zapewniający zwiększoną ochronę. Może on występować także na większym obszarze i obejmować również krok, co z kolei przekłada się na większą przyczepność do siodła. Spodnie stanowiące jakże istotną część stroju jeździeckiego mogą występować w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych, a więc z pewnością każda osoba znajdzie model dopasowany do własnego stylu.

Obuwie jeździeckie – czym się charakteryzuje?

Podstawowe i najpopularniejsze dwa modele, jeśli chodzi o obuwie jeździeckie, to oficerki i sztyblety. Pierwsze z nich sięgają kolan, jednakże umożliwiają swobodne zginanie nóg. Drugie z wymienionych kończą się na wysokości kostki, dlatego też najczęściej ubiera się je w zestawie z ochraniaczami na łydki. Każde obuwie jeździeckie powinno być wyposażone w niewielki obcas oraz gładką podeszwę. Cechy te umożliwiają bowiem łatwe i szybkie wysunięcie nogi ze strzemienia w razie potrzeby, co zapobiega skręceniom i innym urazom. Najlepsze rozwiązania, jeśli chodzi o sposób zapinania, to buty wkładane lub zasuwane. Zamek nie powinien znajdować się jednak po wewnętrznej stronie łydki, by podobnie jak w przypadku szwów na spodniach nie drażnił on ani jeźdźca, ani zwierzęcia. Modele z tworzyw sztucznych sprawdzają się tutaj równie dobrze, jak te wykonane ze skóry.


Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalecenia, każdy jest w stanie skomponować strój jeździecki jednocześnie spełniający wymogi bezpieczeństwa i zapewniający komfort.