Informacja

Producenci

Jak dobrać derkę dla konia?

Każdy z nas przygotowuje się do zimy. Gdy nadchodzą pierwsze chłody, wyjmujemy z szafy ciepłe kurtki, czapki i buty. Na mrozy chłodniejsze dni szykują się też konie. Czasem ich właściciele muszą im w tym trochę pomóc. Najlepiej jest wyposażyć zwierzę w odpowiednią końską derkę.

Derka dla konia to rodzaj wierzchniego okrycia zakładanego na grzbiet i zad zwierzęcia. Takie odzienie może chronić nie tylko przed zimnem, ale też deszczem, wiatrem, a latem przed słońcem i uciążliwymi owadami. Pomaga też osuszyć ciało wierzchowca po treningu. Końska derka to bardzo ważny element wyposażenia, w które powinien zaopatrzyć zwierzę każdy hodowca. Derki doskonale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym. Konie żyjące na wolności potrafią same o siebie zadbać. Zwierzęta udomowione, na co dzień mieszkające w stajni, nie są w stanie dobrze przygotować się na chłodniejszą część roku. Trzeba im w tym pomóc..

Derka zimowa dla konia – najlepsza ochrona przed chłodem

Gdy temperatura spada, zwierzęta „zmieniają” sierść na zimową. Taka osłona chroni organizm przed utratą ciepła. W przypadku koni sprawa jest jednak trochę bardziej skomplikowana. Wierzchowce sportowe często są golone. Długa sierść może przeszkadzać zwierzętom podczas intensywnych treningów, prowadząc do przegrzania organizmu. W takiej sytuacji zimowa derka dla konia jest absolutnie niezbędna. Ważna jest konsekwencja. Jeśli przyzwyczaimy zwierzę (nawet nieogolone) do wierzchniego okrycia, musimy się tego trzymać. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do przeziębienia naszego pupila. Zimowa derka dla konia może mieć różną grubość, która powinna być dostosowana do temperatury panującej na zewnątrz. Do wyboru są lekkie okrycia z wypełnieniem 150-200 gram, których można używać, gdy na dworze jest poniżej 10 stopni C. Kiedy termometry wskazują 0 °C, lepsza będzie zimowa derka dla konia o większej grubości - 300 gram. Jeśli temperatura spada mocno poniżej zera, potrzebne będzie jeszcze cieplejsze okrycie – zimowa derka dla konia 450 – 500 gram. Grubszy wkład wypełniający powinien być stosowany także gdy wierzchowiec jest starszy, schorowany lub po prostu mniej odporny na zimno.

Bądź przygotowany na każdą ewentualność – właściwa derka dla konia to podstawa

Wyróżniamy wiele rodzajów końskich derek: polarowe czyliosuszające, stajenne, (w których zwierzę spędza zwykle czas w stajni) oraz zewnętrzne (wskazane do przebywania na dworze), np. przeciwdeszczowe czy opisane powyżej derki zimowe. Dobrze jest wyposażyć wierzchowca w okrycie na każdą ewentualność. Stajenna derka dla konia daje ciepło, jednak nie chroni przed wiatrem i deszczem. Dlatego, gdy zwierzę wychodzi na zewnątrz, konieczna jest zmiana odzienia. Derka padokowa wyściełana jest warstwą ocieplającą (np. polarową). W takim „ubraniu” zwierzęciu nie straszny będzie także deszcz i wiatr. Derka padokowa jest bowiem również nieprzemakalna i wiatroszczelna. W „szafie” dla konia powinna znaleźć się także typowa derka przeciwdeszczowa. Okrycie takie przydaje się w sytuacjach, gdy pada, a temperatura na zewnątrz nie jest bardzo niska - czyli w czasie dość ciepłych, lecz deszczowych dni. Derka polarowa to podstawowe wyposażenie i absolutny must have każdego posiadacza koni. Odzienie to ma przede wszystkim właściwości osuszające, co bardzo przydaje się po zakończonym treningu oraz w czasie rozgrzewki. Derka polarowa nie dopuszcza do nagłego ochłodzenia rozgrzanych mięśni wierzchowca. Pomaga zwierzęciu utrzymać optymalną temperaturę ciała, nie dopuszczając do jego przeziębiania. Derka polarowa dobrze odprowadza pot, dzięki czemu mokra sierść szybciej schnie. Okrycie dla konia może być używane nie tylko w czasie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym. W okresie letnim przydaje się derka siatkowa. Odzienie takie doskonale chroni zwierzę przed słońcem i uciążliwymi dla niego owadami. Derka siatkowa to dobra inwestycja.

Derka dla konia – co warto wiedzieć?

Końska derka powinna być dobrze dopasowana. Jeśli będzie za krótka nie ogrzeje wierzchowca, za długa – będzie spadać przy każdym ruchu. Aby dobrać odpowiedni rozmiar należy wcześniej zmierzyć konia – od kłębu po zad (początek ogona). Zsuwaniu się okrycia pomogą zapobiec także pasy i klamry (jeśli końska derka nie jest wyposażona w takie elementy, można je dokupić osobno). Ważny jest także materiał, z jakiego wykonana jest derka dla konia. Powinien być wytrzymały, aby zbyt łatwo nie uległ zniszczeniu.
Derki dla konia na każdą ewentualność (np. polarowa, przeciwdeszczowa, siatkowa, padokowa) można kupić w sklepie Patatajek.pl.