Informacja

Producenci

Promocje

Kwestia właściwie dobranego siodła zarówno do stylu jazdy, jak i budowy anatomicznej konia oraz jeźdźca jest niesamowicie istotna. Ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie mogą doprowadzić bowiem do różnego rodzaju obrażeń oraz trwałych uszkodzeń w aparacie ruchu zwierzęcia. Sam jeździec również może odczuwać dyskomfort w czasie jazdy. A zatem, jak dopasować siodło, aby spełniało jak najlepiej swoją funkcję? Podpowiadamy!

Siodło jeździeckie – dlaczego jego właściwe dopasowanie jest tak istotne?

Siodło jeździeckie stanowi swego rodzaju „łącznik” pomiędzy koniem a jeźdźcem. Aby mogło spełniać swoją rolę, musi być właściwie dopasowane. Kwestię tego, jak dobrać siodło do konia, reguluje kilka czynników. Przede wszystkim, są to oczywiście wymiary. Szczególną uwagę należy zwrócić zatem na kłąb, który stanowi bardzo wrażliwy obszar na ciele zwierzęcia. Siodło nie może być ani zbyt długie, ani za krótkie. To samo dotyczy jego szerokości. Istotne jest jednak nie tylko to, jak dopasować siodło do konia, ale również do jeźdźca. Wpływ na wybór konkretnego modelu ma tutaj zarówno waga, jak i wzrost danej osoby. Odmienne rodzaje siodeł jeździeckich dobiera się również do stylów jazdy. Wszystkie te aspekty pozwalają na prawidłowe usytuowanie środka ciężkości, a tym samym – maksymalne ograniczenie obciążenia odczuwanego przez konia. Długotrwały nacisk w niewłaściwym miejscu może nie tylko negatywnie wpłynąć na kondycję kręgosłupa zwierzęcia, ale także prowadzić do wyłysienia oraz rozwinięcia się stanów zapalnych mięśni.

Jak dobrać siodło do konia?

Aby ustalić, jak dopasować siodło do konia w prawidłowy sposób, należy zwrócić uwagę na kilka elementów budowy ciała zwierzęcia. Przede wszystkim, nie może ono nachodzić na kłąb. Pomiędzy łękiem a wyrostkami kolczystymi powinien zostać zachowany odstęp, w którym swobodnie zmieszczą się 3 palce. Taka wolna przestrzeń powinna również znajdować się po bokach. Pozwoli to uniknąć skrępowania ruchów, a jednocześnie uniknąć zbyt dużego rozluźnienia i destabilizacji. Siodło jeździeckie wyposażone jest w panele, które z kolei nie mogą mieć kontaktu z kręgosłupem konia. Na całej długości pomiędzy nimi powinien być zachowany odstęp wynoszący około 4-5 centymetrów. Wyznaczając granicę długości siodła, należy wziąć pod uwagę ułożenie łopatek oraz żeber. Krawędź łopatek jest miejscem, w którym siodło jeździeckie powinno się zaczynać, natomiast ostatnie żebro wyznacza koniec. Siedzisko dopasowane w ten sposób zapewnia komfort w czasie jazdy zarówno zwierzęciu, jak i jeźdźcowi.

Jak dopasować siodło do konia i jeźdźca? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Innym istotnym aspektem pomocnym w zakresie tego, jak dopasować siodło do konia, jest styl jazdy. Zupełnie inaczej wyprofilowane są siodła jeździeckie przeznaczone głównie do wykonywania skoków niż przykładowo te wybierane z zamiarem długodystansowej jazdy terenowej. Wzrost jeźdźca również ma tutaj spore znaczenie, dlatego dopasować należy m.in. rozmiar tybinki odpowiadającej za położenie nóg. Istotny jest również materiał wykonania siodła. Decyduje on bowiem zarówno o jego wytrzymałości, jak i przyczepności.

To zdecydowanie najważniejsze czynniki wpływające na prawidłowy wybór siodła jeździeckiego. Mamy nadzieję, że niniejszy wpis stanowi wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak dopasować siodło do konia i jeźdźca.